You are here

Tarım Sigorta Primlerinin Yarısı Devlet Tarafından Karşılanacak

Tarım Sigortaları Uygulama Esaslarına İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı gereğince, çiftçiler için büyük önem taşıyan tarım sigorta primlerinin yarısı kamu kaynaklarından karşılanacak. Karar, 23 Ocak 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

Söz konusu karar, Tarım Sigortaları Havuzu (Tarsim) tarafından kapsama alınacak riskler, ürünler ve bölgelere göre prim desteği oranları belirlemekte ve çiftçiler için büyük önem arz etmektedir. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı çiftçiler, mevcut arazi ve ürün bilgileri dikkate alınarak, üretimlerini Tarım Sigortaları Havuzunda (Tarsim) teminat altına alınabilmektedir.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Samsun İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “2013 üretim yılında bitkisel ürünler için dolu, fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, sel ve su baskını ek risklerinin paket halinde ayrıca, açık alanda yetiştirilen meyveler için bu risklere ilave olarak, isteğe bağlı olmak üzere, don riskine karşı güvence altına alınacak. Açık alanda yetiştirilen meyvelerde çiçeklenme evresinin don riski kapsamına, risk maliyetindeki artışlar ve çiftçinin ödeyeceği prim de dikkate alındı. Verilen prim desteğine ilave olarak, sadece don riski primine 1/3 oranında ek prim desteği, Tarım Sigortaları Havuzuna aktarılan bütçeden karşılanacak.” denildi.

Haber Kategorisi: 

Yeni yorum ekle

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.
CAPTCHA
Bu soru sizin gerçek kişi mi yoksa robot mu olduğunuzu test etmektedir.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Sektörlere Göre Destek - Hibeler