You are here

KOSGEB destekleri, kredileri, hibeleri, başvuru süreçleri

KOSGEB Hakkında

KOSGEB destekleri, kredileri, hibeleri, başvuru süreçleriKOSGEB nedir?
KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı),ülkemizdeki KOBİ'lerin rekabet seviyesinin artırılması ve KOBİ'lerin ihracat, Ar-Ge, kurumsallaşma vb. konularda kapasitelerinin geliştirilmesi amacıyla, ülkemizdeki KOBİ’lerin küresel pazarda söz sahibi olmasını sağlayan, KOBİ ve girişimcilik politikalarının belirlenmesinde etkin, dünyada örnek alınan kuruluş olmak vizyonuyla ve KOBİ’lerin rekabet güçlerini geliştirmeye ve girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmaya yönelik nitelikli hizmet ve destekler sunarak, KOBİ’lerin ekonomik ve sosyal kalkınmadaki paylarını artırmak misyonuyla 3624 sayılı Kanunla 20 Nisan 1990 tarihinde kurulmuştur.

KOSGEB, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın ilgili kuruluşu olup, tüzel kişiliğe haizdir.

KOSGEP, KOSKEB, KOSGEP diye telaffuz edilse de, asıl adı KOSGEB'tir.

KOSGEB destekleriKOSGEB'e nasıl kayıt olunur?

KOSGEB'e kayıt olmak için KOSGEB Anasayfasında yer alan "E-KOBİ" menüsünden KOSGEB veritabanına kayıt olmak gerekmektedir. Daha sonra "KOSGEB'e İlk Başvuru" seçeneğine tıklayarak KOSGEB veritabanına kayıt olabilirsiniz.

KOSGEB Başkanlığına, 27 Ocak 2015 Tarihli ve 29249 Sayılı Resmî Gazete'de yayınlanan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına Ait Atama Kararı ile Milli Piyango İdaresi Yönetim Kurulu Eski Başkanı ve Eski Genel Müdürü Recep Biçer atanmıştır.

KOSGEB’e nasıl ulaşabilirim?

KOSGEB Merkez Binası Ankara’da Mamak’ta bulunmaktadır. KOSGEB hakkında sorularınız için 444 1 567 (KOS) numaralı çağrı merkezini arayabilir, aynı zamanda KOSGEB birimleri sayfasında yer alan haritadan kendinize en yakın birimin irtibat bilgilerine erişebilirsiniz.

KOSGEB desteklerine nasıl başvurulur?

KOSGEB desteklerine başvurmak için öncelike KOSGEB veritabanına kayıt olmak gerekmektedir. KOSGEB veritabanına kayıt olduktan sonra işletmenin KOBİ olup olmadığının belirlenebilmesi için KOBİ beyannamesi doldurulmalıdır.

Doldurulan beyanname KOSGEB uzmanları tarafından kontrol edildikten sonra, istediğiniz KOSGEB desteklerine,kredilerine veya hibelerine başvuru yapabilirsiniz.

KOSGEB desteklenen sektörler nelerdir?

KOSGEB tarafından bir çok sektör desteklenmektedir. KOSGEB desteklenen sektörlerine ulaşmak için, KOSGEB desteklenen sektörler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

KOBİ nedir, nasıl KOBİ olunur?

KOBİ'ler, mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelerin dahil olduğu bir sınıf/gruptur.

Türkiye'de KOBİ tanımı:

Mikro ölçekli işletmeler: Çalışan personel sayısı 10'dan az olan ve yıllık net satış hasılatı veya yıllık mali bilanço toplamı 1.000.000 TL'den az olan işletmeler bu gruba dahildir.

Küçük ölçekli işletmeler: Çalışan personel sayısı 50'den az olan ve yıllık net satış hasılatı veya yıllık mali bilanço toplamı 8.000.000 TL'den az olan işletmeler bu gruba dahildir.

Orta ölçekli işletmeler: Çalışan personel sayısı 250'den az olan ve yıllık net satış hasılatı veya yıllık mali bilanço toplamı 40.000.000 TL'den az olan işletmeler bu gruba dahildir.

KOSGEB sadece KOBİ’lere mi finansman sağlıyor?

Hayır. KOSGEB, girişimci adaylarına da finansman sağlıyor. Girişimci adayları eğitimden geçip, projesini hazırladıktan sonra 30.000 TL’ye kadar hibe, 70.000 TL’ye kadar da kredi yardımı veriyor. Detayları Girişimcilik Destek Programı sayfasından öğrenebilirsiniz.

KOSGEB başvuru şartları nedir? KOSGEB kredi başvuru nasıl yapılır? KOSGEB kredisi nasıl alınır? KOSGEB kredi şartları nelerdir?

KOSGEB kredi vermemekte, yatırım, ihracat yapmak ve işletme sermayesi için kredi alacak KOBİ'lerin faiz/kar payı ve komisyon vb. masraflarının tamamını veya bir kısmını karşılamaktadır. (Bknz. Kredi Faiz Desteği)

KOBİ'ler, Türkiye’de faaliyette bulunan kamu bankaları, özel bankalar ve katılım bankalarından alacağı kredilerin faiz vb. masraflarının karşılanması amacıyla bu programa başvurabilir.

Kredi Faiz Desteğinin dışında her yıl farklı öncelik alanlarına göre de çeşitli programlar açılmaktadır.

Kredi faizi/kar payı vb. masrafların karşılanmasını amaçlayan KOSGEB kredileri 2009 yılında, E-Bilişim Kredisi, Kayıtlı Eleman İstihdamı Kredisi, Kobi İhracat Kredisi, Gıda Sektörü Makine/Teçhizat şeklinde gerçekleşmiştir.

KOSGEB kredileri 2010 yılında, Ölçek Endeksli Büyüme Kredisi, İhracat Kredisi Programı şeklinde gerçekleşmiştir.

KOSGEB kredilerden 2011 yılında da 100.000 işletmenin yararlanacağı açıklanmıştır. Yeni pakette üst limitinin 50.000 TL olacağı ve bu programdan hiç yararlanmayan KOBİ'lerin KOSGEB kredi faiz desteğinden yararlanacağı duyurulmuştur.

2012 yılında KOSGEB tarafından herhangi bir kredi programı uygulanmamıştır.

KOSGEB destekleri 2013 yılında da devam etmektedir.

KOSGEB projeleri nedir? KOSGEB proje hazırlama nasıl yapılır?

KOSGEB projelerini hazırlamak için öncelikle iş planı ve fizibilite konularına hakim olmanız gerekmektedir. KOSGEB proje hazırlama süreci araştırma ve iş fikrinizi hayata geçirme amacıyla size ışık tutacak bir strateji haritası gibi düşünülebilir. KOSGEB projesi hazırlamak üzere piyasada bir çok danışmanlık firması bulunmakta olup, internette de bir çok KOSGEB proje örneği bulabilirsiniz.

Sorularınız ve yorumlarınız http://forum.dtajans.com/index.php/topic,41.0.html adresini kullanabilirsiniz.

İşaretler:

Başlık: KOSGEB destekleri, kredileri, hibeleri, başvuru süreçleri
Yazar: dtAjans
Tarih:
özet: KOSGEB destekleri hakkında bilgiler
Açıklama: KOSGEB destekleri, kredileri, hibeleri, başvuru süreçleri hakkında detaylı bilgiler içeren yazı
dtAjans oyu: 5

Yorumlar

bu krediyi başvuru zamanı nedir kredi notu düşük olan kullanabilecekmi ?

KOSGEB tarafından mevcut durumda açıklanan herhangi bir kredi programı bulunmamaktadır. Kredi verileceği zaman sitemizde duyuru yapılacaktır.

emlak burosu acmak ıstıyorum koskeb tarafından destek alabılırmıyım

Merhaba, emlak büroları ve gayrimenkul yatırımları KOSGEB tarafından desteklenen sektörler arasında bulunmamaktadır.

Detaylı bilgi için http://www.dtajans.com/content/kosgeb-desteklenen-sektorler-nelerdir

koskeb desdekli işyeri açmak istiyorum uşaktayım şuanda elektiriktesisatta çalışıyorum koskebden yararlanmam için neyapmalıyım bakım fabrika montaj bobinaj alçak gerilim orta gerilim elektirik malzeme satışı işi yapıyorum bunu aynı şekilde kendi işimi yapmak istiyorum desdekten nekadar yararlanabilirim

Merhaba,

Çoğunlukla KOSKEP, KOSKEB olarak telaffuz edilen ve KOBİ'lere destek olmayı amaçlayan kurum KOSGEB - Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'dır.

Bahsettiğiniz alanlarda KOSGEB desteklerinden yararlanabilirsiniz. Bunun için Uşak'ta bulunan KOSGEB hizmet merkezine giderek, KOSGEB veritabanına kayıt olmanız gerekmektedir. KOSGEB hizmet merkezinde çalışan arkadaşlar size yol gösterecektir.

Bu bayanların is kurması için veren hibe kredisi nedir başvuru tarihçileri ne zaman bi tutar oduyormuyuz bilgi lütfen

Merhaba, KOSGEB desteklerinin çoğu, sürekli başvuru almaktadır. KOSGEB Girişimcilik desteklerinden bayanlar, %10 oranında ayrıcalıklı olarak yararlanmaktadır. Bir başka deyişle KOSGEB girişimcilik destekleri, toplam harcamalarınızın %60'ını desteklerken, bayanlarda %70'ini desteklemektedir. Yapılması gereken bölgenizde bulunan KOSGEB Hizmet Merkezi'ni ziyaret ederek, KOSGEB veritabanına kayıt olmaktır.

KOSGEB desteklerinde öncelikle harcama yapmanız ve faturalarınızı KOSGEB'e ibraz etmek durumundasınız.

Ben meslek lisesi harita ve kadastro mezunuyun Elektrik-Elektronik üzerine bir iş yeri açmayı düşünüyorum Ben kosgeb kredisi cekebilirmiyim.İlgi ve alakanız için teşekkür ederim.

KOSGEB kredi programları 2011 yılından bu yana uygulanmamakta, KOSGEB İcra Komitesi'nin kararıyla afet, doğal felaketler vb. durumlarda bölgesel olarak sunulmaktadır. Halihazırda bir şirketiniz yok ise KOSGEB tarafından işbirliği kuruluşlarıyla birlikte verilen "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri"ne katılmanızı öneririz.

KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi sonunda başarılı olanlara KOSGEB onaylı sertifika verilmektedir. Bu sertifikayı alanlar, iş planlarıyla birlikte KOSGEB'in girişimcilik desteğinden faydalanabilmektedir.

Koskep nedir bende kulanmak isterim ve

Merhaba, toplumumuz tarafından KOSKEP diye de adlandırılan kurum KOSGEB Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'dır. KOSGEB desteklerinden faydalanmak için KOBİ statüsünde olmanız gerekmektedir.KOBİ'lerle ilgili ayrıntılı bilgiler http://www.dtajans.com/kobi-blog/kobi-nedir-kobi-destek-programlari-nele... sayfamızda mevcuttur.

KOBİ statüsünde olan işletmeler, KOSGEB veritabanına kaydolarak çeşitli desteklerden faydalanabilmektedir.

Ben büyük baş ve süt işletmesi kurmak istiyorum 300 bin lira sermaye lazım KOSGEB kredisi kullanabilirmiyim

Merhaba, KOSGEB tarafından ağırlıklı olarak KOBİ statüsünde olan, yani işletmelerini kurmuş ve KOBİ beyannamesini doldurmuş firmalara destek verilmektedir.

Bunun dışında KOSGEB tarafından girişimcilere yönelik "Girişimcilik Destek Programı" uygulanmaktadır. İş fikri olan ve "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi"ni başarıyla tamamlayan kişiler KOSGEB'e başvuru yapabilmektedir.

KOSGEB Girişimcilik Destek Programı 30.000 TL'si hibe, 70.000TL'si kredi olmak üzere toplam 100 bin TL'ye kadar destek verebilmkektedir.

Hali saha Yapımı icin kredi veriliyormu? Bu KOSGEB'e dahilmi?

Merhaba,

KOSGEB, KOBİ statüsünde bulunan tüm işletmelere destek verebilmektedir. Bununla birlikte KOSGEB kredi programları uygulanmamakta olup, destek almak istediğiniz alanla ilgili proje yazıldığı taktirde desteklerden yararlanılması mümkündür.

Buna ek olarak, inşaat-altyapı işlerine KOSGEB destek programları kapsamında destek olunmamaktadır.

Yeni yorum ekle

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.
CAPTCHA
Bu soru sizin gerçek kişi mi yoksa robot mu olduğunuzu test etmektedir.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Sektörlere Göre Destek - Hibeler